Skip to content
opseu_executive_board_en.jpg

OPSEU welcomes the 2015-2017 Executive Board

We the North
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Elections for OPSEU’s 21 Executive Board Members took place across the province on Saturday, April 18, 2015.

Seventeen Executive Board members were re-elected to their positions, including OPSEU President Smokey Thomas and First Vice-President/Treasurer Eddy Almeida. Four new members were elected to the Board.

Elections also took place for regional representatives to OPSEU’s Provincial Human Rights Committee, Provincial Women’s Committee, Provincial Young Worker’s Committee and, the Provincial Francophone Committee.

Elections for OPSEU President and First Vice-President/Treasurer will take place at the OPSEU Convention on May 8. The new Executive Board will be sworn in and begin their term at the close of the Convention on May 9.

See below for the election results.

Executive Board Members

Region 1

Ron Elliot, L. 102  Regional Vice-President
Len Elliott, L. 102  Alternate RVP
Philip Shearer, L. 112  EBM
Florry Foster, L. 137  Alternate EBM

Region 2

Deb Tungatt, L. 262  Regional Vice-President
Drew Finucane, L. 219  Alternate RVP
Eduardo (Eddy) Almeida, L 248  EBM
Lucy Morton, L. 269 Alternate EBM

Region 3

Sara Labelle, L. 348 Regional Vice-President
Sean Platt, L. 368 Alternate RVP
Gord Longhi, L. 314 EBM
Tammy Carson, L. 369  Alternate EBM

Region 4

Gareth Jones, L. 440  Regional Vice-President
Chrisy Tremblay, L. 454  Alternate RVP
Warren (Smokey) Thomas, L. 431  EBM
Oliver Obagi, L. 446  Alternate EBM

Region 5

Myles Magner, L. 568  Regional Vice-President
Ibrahim Bozai, L.526  Alternate RVP
Edie Strachan, L. 506  EBM
Krista Maracle, L.571  Alternate EBM

Region 6

Jeff Arbus, L. 613  Regional Vice-President
Michael Bisaillon, L. 616  Alternate RVP
Felicia Fahey, L. 681  EBM
Kerri Chevrier, L. 615  Alternate EBM

Region 7

Carl Thibodeau, L. 708  Regional Vice-President
Glen Archer, L. 719  Alternate RVP
Edward Arvelin, L. 720  EBM
Richard Belleau, L. 731  Alternate EBM

Provincial Human Rights Committee

Region 1

Elizabeth Ha, L. 154  Delegate
Tina Stevens, L. 102  Alternate

Region 2

Marco Costa, L. 283  Delegate
Chris Terreberry, L. 294  Alternate

Region 3

Ron LePage, L. 329 Delegate
Michael McKeown, L. 353 Alternate

Region 4

Morgan Veres, L. 487  Delegate
 Kier Verner-Prokop, L. 448 Alternate

Region 5

Kingsley Kwok, L. 575 Delegate
Sharon Williams, L. 540 Alternate

Region 6

Rob Boulet, L. 608  Delegate
Rina Gulli, L. 678  Alternate

Region 7

Owen Smith, L. 731  Delegate
Cam Goodman, L. 706  Alternate

Provincial Women’s Committee

Region 1

Christine Laverty, L. 151  Delegate
Sue Fairweather, L. 166  Alternate

Region 2

Shana Shipperbottom, L. 249  Delegate
Anjela McCool, L. 234  Alternate

Region 3

Tracy Vyschaft, L. 377 Delegate
Angela Bick-Rossley, L. 303  Alternate

Region 4

Janet Heyman, L. 443  Delegate
Rhonda Ferguson, L. 494  Alternate

Region 5

Laura Thompson, L. 503  Delegate
Carol Bennett, L. 500  Alternate

Region 6

Charlene Legacy, L. 629  Delegate
Shauna Weston, L. 607  Alternate

Region 7

Elaine Kerr, L. 731  Delegate
Karen Paisley, L. 710  Alternate

Provincial Young Workers Committee

Region 1

Connie Collins, L. 137  Delegate
Brandon Yohnicki, L. 102  Alternate

Region 2

Adrian-Alexandru Balojin, L. 206 Delegate
Erin Thorson, L. 241  Alternate

Region 3

Andrew Parker, L. 369  Delegate
Cindy Robinson, L. 377  Alternate

Region 4

Adam Ly, L. 499  Delegate
Alex Lane, L 494  Alternate

Region 5

Jessica Sikora, L. 586 Delegate
Tim Krizner, L. 586 Alternate

Region 6

Catherine Csuzdi, L. 608  Delegate
Jordan Evens, L. 605  Alternate

Region 7

Ken Maclam, L. 740  Delegate
None –  Alternate

Provincial Francophone Committee

Region 1

André Savoie, L. 109  Delegate
Connie Collins, L. 137  Alternate

Region 2

Serge Valcourt, L. 270  Delegate
Sylvie Valcourt, L. 211  Alternate

Region 3

Elsa Linton, L. 320  Delegate
Paulette Chaisson, L. 377  Alternate

Region 4

France Fortin, L. 426  Delegate
Hervé Cavanagh, L. 466  Alternate

Region 5

Jennie Miller, L. 503  Delegate
Noeline Ah-Hone, L. 502Alternate

Region 6

Daniel Brisson, L. 672  Delegate
Manuel St. Jean, L. 664 Alternate

Region 7

Paulette Gagné , L 736  Delegate
Richard Belleau, L. 731  Alternate