OPSEU's Executive Board
Announcement

OPSEU welcomes the 2019-21 Executive Board and committee reps

Publication Date

Saturday, May 4, 2019 - 8:45pm

OPSEU warmly welcomes the 2019-21 Executive Board and Provincial Committee Members.

Elections for OPSEU’s 21 Executive Board Members, a term which lasts for two years, were held across the province on Saturday, May 4, 2019. 

Fourteen Executive Board Members were re-elected to their positions, including President Warren (Smokey) Thomas in Region 4 and First Vice-President/Treasurer Eduardo (Eddy) Almeida in Region 2.   Seven new Executive Board members were also elected.

Elections also took place for the following committees: Provincial Human Rights Committee, the Provincial Women’s Committee, the Provincial Young Workers Committee, and the Provincial Francophone Committee.   The Indigenous Circle will hold their elections at a later date.

Elections for President and First Vice-President/Treasurer will take place at OPSEU’s annual Convention which runs May 23-25, 2019 

All new Executive Board members will be sworn in on Saturday, May 25, 2019  and begin their term upon the adjournment of Convention 2019.

Please see below for full election results.

Executive Board Members

Region 1

Len Elliott, L. 102 Regional Vice-President
Laurie Nancekivell, L. 116 Alternate RVP
Jennifer Van Zetten, L. 162 EBM
Geoff Cain, L. 160 Alternate EBM

Region 2

Lucy Morton, L. 269 Regional Vice-President
Drew Finucane, L. 219 Alternate RVP
Eduardo (Eddy) Almeida, L 248 EBM
Mike Kirlew, L. 271 Alternate EBM

Region 3

Sara Labelle, L. 348 Regional Vice-President
Janel Perron, L. 303 Alternate RVP
Joel Usher, L. 381 EBM
Danny Taylor, L. 330 Alternate EBM

Region 4

Tara Langford, L. 435 Regional Vice-President
Dave Doran, L. 462 Alternate RVP
Warren (Smokey) Thomas, L. 4104 EBM
Hervé Cavanagh, L. 466 Alternate EBM

Region 5

Edie Strachan, L. 546 Regional Vice-President
Kingsley Kwok, L. 575 Alternate RVP
Anna Ainsworth, L. 560 EBM
Julius Arscott, L. 532 Alternate EBM

Region 6

Tara Maszczakiewicz, L. 684 Regional Vice-President
Kenneth Steinbrunner, L. 642 Alternate RVP
Nathalie Rondeau, L. 629 EBM
Maggie Wakeford, L. 631 Alternate EBM

Region 7

Edward Arvelin, L. 720 Regional Vice-President
Ken Maclam, L. 740 Alternate RVP
Erin Smith-Rice, L. 740 EBM
Mike Lundy, L. 708 Alternate EBM

Provincial Women’s Committee

Region 1

Sue Fairweather, L. 166 Delegate
Jenny Countryman, L. 118 Alternate

Region 2

Vikki Poirier, L. 238 Delegate
Deborah Caswell, L266 Alternate

Region 3

Bonnie Eddy, L. 330 Delegate
Lorinda Frudd, L. 351 Alternate

Region 4

Dianne Clarabut, L. 497 Delegate
Alana Long, L. 491 Alternate

Region 5

Maria Luisa Lampitoc, L. 502 Delegate
Attasha Jordan, L. 510 Alternate

Region 6

Maggie Wakeford, L. 631 Delegate
Ashley Gapp, L. 684 Alternate

Region 7

Gail Kelly, L. 715 Delegate
Colleen Arvelin, L. 720 Alternate

Provincial Human Rights Committee

Region 1

Elizabeth Ha, L. 154   Delegate
Tina Stevens, L. 102 Alternate

Region 2

Shannon Nolan, L. 214 Delegate
Miliyana Alexander, L. 271 Alternate

Region 3

Megan Chidgey, L. 357 Delegate
Sandra Brown Tapper, L. 302 Alternate

Region 4

Robert Potts, L. 456 Delegate
Oliver Obagi, L. 446 Alternate

Region 5

Attasha Jordan, L. 510 Delegate
Tanya Warner, L. 502 Alternate

Region 6

Anna Syed-Meer, L. 654 Delegate
Arlene Phillips, L. 669 Alternate

Region 7

Owen Smith, L. 731 Delegate
Mark Halabecki, L. 720 Alternate

Provincial Young Workers Committee

Region 1

Taylor McIntosh, L. 116 Delegate
Charlene Taylor, L. 168 Alternate

Region 2

Erin Warman, L. 294 Delegate
Casey Boggs, L. 273 Alternate

Region 3

Evan Wickham, L. 376 Delegate
Katrina Cairns, L. 357 Alternate

Region 4

Michael Cross, L. 439 Delegate
Hannah Burns, L. 466 Alternate

Region 5

Delegate – Quorum was lost
Alternate – Quorum was lost

Region 6

Adriana Pacitto, L. 649 Delegate
Renee Stuber, L. 649 Alternate

Region 7

Sydney Chalifoux, L. 711 Delegate
Ian Whitcombe, L. 702 Alternate

Provincial Francophone Committee

Region 1

Marika Sylvain, L. 168 Delegate
Connie Collins, L. 137 Alternate

Region 2

Nathalie Gareau, L. 222 Delegate
N/A Alternate

Region 3

Roxanne Gravel, L. 367 Delegate
Elsa Linton, L. 320 Alternate

Region 4

Hervé Cavanagh, L. 466 Delegate
Oliver Obagi, L. 446 Alternate

Region 5

Delegate – Quorum was lost
Alternate – Quorum was lost

Region 6

Lynne Lambert, L. 680 Delegate
Helene Scott, L. 611 Alternate

Region 7

Linda Kuizenga, L. 736 Delegate
Richard Belleau, L. 731 Alternate