- Sector 1: Ambulance
- Sector 2: Developmental Services
- Sector 3: Boards of Education
- Sector 4: Children’s Aid Society
- Sector 5: Community Agencies
- Sector 7: BPS Corrections
- Sector 8: Long-Term Care
- Sector 9: Universities
- Sector 10: Hospital Professionals
- Sector 11: Hospital Support
- Sector 13: Municipalities
- Sector 15: Children’s Treatment Centres
- Sector 16: Municipal Property Assessor Corporation (MPAC)
- Sector 17: Community Health Care Professionals
- Sector 18: Mental Health and Addictions
- Sector 19: CBS and Diagnostics
- Sector 26: Liquor Board Employees Division (LBED)
The BPS Conference and Divisional Meetings 2019 was held November 15-17. It ended with the election of new divisional executives, as follow.
Sector 1: Ambulance
James Ramage, Chair
Terry Baker, Vice-Chair
To be elected next Divex: Secretary/Treasurer
Mario Posteraro, Director 2 – Hamilton, Brant, Norfolk
Timothy Szumlanski, Director 3 – Peel, Guelph/Wellington, Halton
Cory Schepers, Director 4 – Simcoe, West Parry Sound and Grey Bruce
Joel Usher, Director 5 – Frontenac, Lennox/Addington, Northumberland and Kawartha
Darryl Taylor, Director 6 – Manitoulin Sudbury EMS, Temagami
Amanda Usher, Director 7 – Dispatch
Dave Doran, Health and Safety Rep
Janel Perron, Trustees
Christopher Gillis, Trustees
Sector 2: Developmental Services
Erin Smith-Rice, Chair
Stephen Woods, Vice-Chair 2a
Silvana Cacciatore, Vice-Chair 2b
Wendy Nield, Vice-Chair 2c
Scott Collins, Secretary/Treasurer
Kelly Nobert, Communications Rep
Megan Chidgey, Health and Safety Rep
Karen McKinnon, Bargaining Rep at Large
Darren Renaud, Trustee
Wayne Easterbrook, Trustee
Sector 3: Boards of Education
Sandra Cadeau, Chair
Bonnie Eddy, Vice-Chair
Susan Richarz, Secretary
Donna Caissie, Treasurer
Lise Orsini, Member at Large
Leslie Cassidy, Trustee
Bojana Stancic, Trustee
Sector 4: Children’s Aid Society
Chrissy Tremblay, Chair
Jody Carr-Allen, Vice-Chair
Mandi McNeil, Secretary/Treasurer
Andrew Harrigan, Member at Large
Brenda Malott, Bargaining Representative – Region 1
Dorian Whalen, Bargaining Representative – Region 2
Jody Carr-Allen, Bargaining Representative – Region 3
Christine Steer, Bargaining Representative – Region 4
Jane Kaija, Bargaining Representative – Region 6
Charlene Taylor Bruckman, Bargaining Representative – Region 7
Brenda Malott, Trustee
Denises Munro, Trustee
Sector 5: Community Agencies
Kareen Marshall, Chair
Leandra Louis, Vice-Chair
Cassie Anderson, Secretary/Treasurer
Mikeal Ahmad, Member at Large
Zarine Dordi, Trustee
Carolina G’Ala , Trustee
Sector 7: BPS Corrections
Jonathan Guider, Chair
Joe Davies, Vice-Chair
Assunta Patsiatzis, Secretary
Dave Farrugia, Treasurer
Jeff Tynes, Sector Steward
Ron Banaitis, Trustee
Samantha Fisher, Trustee
Sector 8: Long-Term Care
Joan Corradetti, Chair
Corrina Cadeau, Vice-Chair
Terri-Lyn Long, Secretary
Stephanie Lafleur, Treasurer
Elsa Roussel-Linton, Communications Co-ordinator
Julie Graham, Trustee
Melissa Keigher, Trustee
Sector 9: Universities
Kella Loschiavo, Chair
Rob Boulet, Vice-Chair
Trish Tavares, Secretary
Jennifer Marian Harrington, Treasurer
Nicole Bessette, Community Organizer
Anthony Fabiano, Communications Rep
Marcus Perrira, Trustee
Rachael Schaaf, Trustee
Sector 10: Hospital Professionals
Sara Jane Labelle, Chair
Sandra Jane Blancher, Vice-Chair
Betty Palmieri, Secretary
Brenda Allan, Treasurer
Jessica Timothy, Education and Communcations
Alana Long, Health & Safety Co-ordinator
Adrian-Alexandru Balojin, Job Security
Melissa Coenraad, Public Policy
Teresa Chafe, WSIB
Herve Cavanagh, Benefits
Peter W. Masters, Trustee
Carla Carubba, Trustee
Sector 11: Hospital Support
Georgia (Jill) McIllwraith, Chair
Jonathan Hopkins, Vice Chair
Roseanne Faubert, Secretary
Lisa Hovinga, Treasurer
John Vanderputten, Education and Communcations
Newsletter/Communications:
Christine Marshall, Health and Safety Co-ordinator
Harjinder Sangha, Collective Bargaining
Debbie Blacksmith, Trustee
Lynn Mullen, Trustee
Sector 13: Municipalities
Tara Langford, Chair
Theresa O’Connor, Vice-Chair
Dwayne Ebbers, Secretary
Pamela Schmidt, Treasurer
Kerri Wells, Communications Representative
Sector 15: Children’s Treatment Centres
Rachelle Lacoste, Chair
Tannis McGinn, Vice-Chair
Deborah Gordon, Secretary
Michael Quinn, Treasurer
Laura O’Brien-Fargnoli, Member at Large
Karlie Chalmers, Trustee
Donnie Keay, Trustee
Sector 16: Municipal Property Assessor Corporation (MPAC)
Mark Hotte, Chair
David Lynch, Vice-Chair
Robert Fong, Treasurer
Paul Leslie, Sector Executive
Ian Magcale, Sector Executive
Russell Enns, Member at Large
Michelle Faber, Member at Large
Debbie Grigg, Pay Equity Committee
Robert Fong, Pay Equity Committee
Amanda Dirycz, Pay Equity Committee
Nicole Pyykonen, Pay Equity Committee
Michelle Faber, Pay Equity Committee
Debbie Grigg, Trustee
Jonathan Langille, Trustee
Sector 17: Community Health Care Professionals
Lucy Morton, Chair
Campbell Manson, Vice-Chair
Kate Anderson, Secretary
Elaine Giles, Treasurer
Morgen Veres, Membership Representative
Karen Gventer, Newsletter / Communications
Markus Andrew, Bargaining Representative
Anne-Marie Roy, Education Representative
Mimi Ngassam, Trustee
Sara Clarke, Trustee
Sector 18: Mental Health and Addictions
Edward Arvelin, Chair
Tischa Forster, Vice-Chair
Dustin Bayley, Secretary
Cynthia Caroline Ladouceur, Treasurer
Andrew Drake, Public Policy and Campaigns Co-ordinator
Maggie Wakeford, Membership Co-ordinator
Carol Mundley, Health and Safety Co-ordinator
Kurt Hale, Communications Co-ordinator
Julie Chambo, Bargaining Co-ordinator
Pete Sheehan, 1st Alternate
Jessica Dodge, 2nd Alternate
Mark Halabecki, 3rd Alternate
Yvonne Hinds, Trustee
Colleen Arvelin, Trustee
Sector 19: CBS and Diagnostics
Geoffrey Cain, Chair
Sarah Dupuis, Vice-Chair
Audrey Smith, Secretary
Jennifer Johnson, Treasurer
Gloria Blanchard, Member at Large (CBS)
Shah Nawaz, Member at Large (Diagnostic)
Jennifer Pinkos, Trustee
Susan Polkki, Trustee
Sector 26: Liquor Board Employees Division (LBED)
Colleen MacLeod, Chair
Jeremy Trainor, Vice-Chair
Tracy Vyfschaft, Secretary/Treasurer
Jamie Kensley, Chair, Anti-Privatization Committee
Shelly Robitaille, Chair, Benefits and Pensions Committee
Craig Hadley, Chair, Educations and Communications Committee
Debbie McGuinness, Chair, Health and Safety Committee
Colm Kieran, Trustee
Eileen Allen, Trustee